Autor Tema: Šaran s proljeća na otvorenim vodama  (Posjeta: 32728 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline TopMix

• Somolovac
  • Dob: 61
Odg: Šaran s proljeća na otvorenim vodama
« Odgovori #225 u: Ožujak 05, 2017, 20:45:58 poslijepodne »
U prolece sarana iskljucivo pecam na noklu i pecam ga pikerima-fiderima (shimano multi sea boat quiver) 3m. Noklu kuvam od kukuruznog brasna kupljenog u prodavnicama zdrave hrane, a ulovi su extra, tj.mnogo su bolji, u odnosu na kukuruz (secerac, stari kuvani....), boilu. Samo pecanje je mnogo zanimljivije, fajt sa ribom je extra i kad locirate ribu zna pecati svakih 10 min. Saran uzima tek malo ostrije od bele ribe, cak nekad udaram kontru i na extra sitna (konstantna) podrhtavanja vrha fidera. Najveci saran izvadjen ovom tehnikom iz panjeva mi je bio 6,5 kg, ali puno puta sam imao po 2-3 kd.
Imam pitanje: kad ovako pecas da li prihranjujes, ili jednostavno je bitno da ga lociras precizno?
Neko moje shvatanje je da saran u startu prepoznaje noklu kao hranu i tu nema potrebe gubiti vreme sa visednevnim "navikavanjem" sarana na noklu...odnosno, sto se bolje locira manje treba prihrane...Neki idu jos dalje, pa se drze one logike, tipa, neidem u ribolov da hranim sarana, idem da ga pecam!

Offline dravski pecaros

• Alas
« Odgovori #226 u: Ožujak 05, 2017, 21:36:40 poslijepodne »
ja šarana nisam do 2012.g pecao ciljano,od tada ga pecam 90% svoga pecanja na divljim vodama tipa drave,karašice i ponekad dunava..u tih 5 godina jako puno vremena sam proveo nuz vodu prateći i zapisujući činjenice i rezultate svojih izlazaka....došao sam do jedne činjenice koja je sigurna AKO LOCIRAŠ I NAĐES MJESTO DI SE HRANI ŠARAN MAMAC IGRA NAJMANJU ULOGU...prihranjivanje i druge stvari poboljšavaju rezultate ako si u mogućnosti svakodnevno obilaziti vodu i prihranjivati i tako zadržati ribu na lovnoj poziciji....pričam znači za rijeke

Offline nele01

• Somolovac
« Odgovori #227 u: Ožujak 05, 2017, 21:57:31 poslijepodne »
Ovo je mobilno pecanje tj.bukvalno ga trazite.Moja iskustva su da saran mora da se javi ako je tu u prvih pola sata do sat vremen, a ako se ne javi idem dalje. Normalno uvek prvo probam na proverenim mestima ali sam imao iskustva da sam ga nalazio i u 2-3 m dubine u panjevima. Kupim najobicniji secerac u konzervi i bacim saku cisto da ga pokrenem ako je tu, normalno ostalo pojedem  :jede:

Offline dravski pecaros

• Alas
« Odgovori #228 u: Ožujak 05, 2017, 22:07:45 poslijepodne »
nele01 sa ovim se totalno slažem pogotovo u proljeće  :hi:

Moja iskustva su da saran mora da se javi ako je tu u prvih pola sata do sat vremen

Offline TopMix

• Somolovac
  • Dob: 61
« Odgovori #229 u: Ožujak 06, 2017, 14:46:43 poslijepodne »
Nele, kako izlazis na kraj sa belom ribom? Ni ona nije gadljiva na naoklu, cak sta vise...
Na koliko vremena proveravas udice, odnosno noklu na udici?

Offline majstor

• Alas
  • Dob: 55
« Odgovori #230 u: Ožujak 06, 2017, 15:13:36 poslijepodne »
Čim temperatura vode i zraka malo poraste, obično kad počne ljetno računanje vremena, kuham kotao sa 120 litara kukuruza. Na tu kukuruzu stavim oko 10 posto pšenice, te 1 kg šećera. U proljeće stavim neku voćnu aromu - može sirup od maline, a ljeti češnjak u prahu oko 20 dkg. Svaki dan, poslije posla, kanta Jupola puna mamaca u vodu u određeno vrijeme. Kad idem doma, stotinjak metara od hranjenog mjesta bocim koju šaku. Ako to neda rezultate u  roku od par dana, nisu tu. Šarani vretenci - ljuskavi do 15 kg., Amuri - sve preko 10 kg - največi oko 30 kg., Deverike do 5 kg svakodnevno. Onda koji dan stane pa grizu Jezovi i Plotice 1 - 3 kg. Pa ispočetka. Prošle godine, na isti štap, u roku od 15 minuta i Šaran i Amur. Nadam se da sam nekome od mlađih kolega pomogao. Napišite svoja iskustva.  :bye:

Offline nele01

• Somolovac
« Odgovori #231 u: Ožujak 06, 2017, 20:59:29 poslijepodne »
Nele, kako izlazis na kraj sa belom ribom? Ni ona nije gadljiva na naoklu, cak sta vise...
Na koliko vremena proveravas udice, odnosno noklu na udici?

Tu gde se sada trazi saran bela riba nije tu, tj.jos je u zimovnicima, a ako te i spopadne bezi sa tog mesta. Nokla sigurno moze da stoji i do sat vremena, ako je riba ne napada, lagano se spira tj.nemojte se bojati velike nokle. Moje nokle su velicine kao gornji deo palca. Ako je saran zainteresovan i jede nema sanse da je ostavi, pa cak i kada ga promasite vraca se po 3-4 puta. Ovo pecanje nema veze sa klasicnim pecanjem sarana. Mnogo je dinamicnije i interesantnije, ali kao sto napisah mana je sto se retko vade kapitalni primerci. Ja npr.imam namotanu strunu od 15 lb i sa njom pecam, ali kad dodje pravi Lola i kad krene mozete samo da placete.

Online šajzika

• Administrator
  • 4 : 1
« Odgovori #232 u: Ožujak 06, 2017, 21:22:55 poslijepodne »
Sta mislis koliki je taj sto pokida spagu od 15lb?
Audentes fortuna iuvat

Offline nele01

• Somolovac
« Odgovori #233 u: Ožujak 06, 2017, 21:30:11 poslijepodne »
Na ovaj nacin sam uspevao vaditi ribe do 6,5 kg i to iz panjeva, ali bilo je dana kada dobijem na stap po 2-3 kd i samo ih tugaljivo ispratim dok driluju a spulna zategnuta do kraja, jednostavno ne mogu da ih zaustavim kad krenu. Na istim mestima sa teskom artiljerijom sam vadio do 11 kg.

Offline mossi

• Moderator
« Odgovori #234 u: Ožujak 06, 2017, 23:20:24 poslijepodne »
Tu gde se sada trazi saran bela riba nije tu, tj.jos je u zimovnicima, a ako te i spopadne bezi sa tog mesta.

Nele, gde ti je Dunavsko omiljeno prolećno mesto? (koji teren, plića voda sa panjevima ili?)

Offline nele01

• Somolovac
« Odgovori #235 u: Ožujak 06, 2017, 23:27:42 poslijepodne »
Uh, kod nas je dunav jako plitak u odnosu na Vase terene gore. Otprilike ga trazim na mestim gde su panjevi i dubina od 2 do 5-6 m. Noklu bukvalno guram u sam panj tj.cak ga i prebacim i polako vucem i cim osetim da propadne do dna to je to. Ako mi se ne javi 10-15 min ja lagano prevucem preko sledeceg zapona..... Realno najoptimalnije ovom tehnikom mozete raditi sa 2 stapa, sve preko toga je bezvezno gubljenje paznje , moze da se peca i sa 3-4 stapa ali sa 2 je skroz ok.

Offline mossi

• Moderator
« Odgovori #236 u: Ožujak 06, 2017, 23:32:56 poslijepodne »
Pa nisu ni kod nas neke svemirske dubine. Tu se i mi vrtimo kad pecamo šarana, retko kad neko zabaci na dubinu veću od 8+ metara.
Uglavnom je to od 3-7m e sad, nekad kamen nekad panj. I jako retko ga pecam na pesku, a ima ga i tamo, ali ga tamo ne znam naći pošto su to ulasci u hagle i slična mesta sa malom dubinom i slabim protokom. Na takvim mestima obično ima jako puno bele, pa se pecanje šarana još više komplikuje.