Autor Tema: lov soma varalicom na stajaćim vodama  (Posjeta: 11624 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kawasaki

• Alas
Odg: lov soma varalicom na stajaćim vodama
« Odgovori #30 u: Travanj 13, 2015, 18:46:39 poslijepodne »
Kod nas je top vrijeme vrijeme mrijesta njegove hrane u obali...tada kad se mrijesti keder npr varalicari ulove u vecernjim satima najvise soma  :hi:
Brzi od Bolena.

Offline YUGO BOSS

• Štukolovac
  • Dob: 23
« Odgovori #31 u: Travanj 13, 2015, 19:25:43 poslijepodne »
Hvala :)
Nadam se da ce jos neki somdzija dati neki odgovor na pitanja  :dontknow:

Offline YUGO BOSS

• Štukolovac
« Odgovori #32 u: Travanj 16, 2015, 21:43:45 poslijepodne »
Ljudi ako vidim kedere velicine 3 cm znaci li to da je riba zavrsila mrest?

Online maverick

• Administrator
  • ALU BEL YAMAHA HETL 40-60
« Odgovori #33 u: Travanj 16, 2015, 21:55:47 poslijepodne »
I kod mene na kamenu pun klinac tog sitnog kedera
Život se ne mjeri brojem udisaja koje napravimo, nego trenucima koji nam oduzmu dah"

Online mossi

• Moderator
« Odgovori #34 u: Travanj 16, 2015, 22:34:44 poslijepodne »
3 cm keder je prošlogodišnja mladj.

Knjige kažu da se keder razmnožava:

Mresti se u maju i junu, u plitkoj vodi, u pesku, u vodenoj travi i njenom korenju, kada voda dostigne 14ºC. Lepljiva jaja se pričvršćuju za kamenje i druge predmete u vodi. Plodnost je od 3 000 do 10500 jaja. Dve do tri nedelje nakon polaganja jaja izležu se mladi. I oni će se mrestiti na mrestilištima dve do tri godine kasnije. Uklija polagano raste. U prvoj je godini retko veća od 3 cm. Njena se populacija, često po nekoliko sezona, smanjuje, bilo zbog hroničnog zagadjivanja, bilo zbog lošeg mresta usled poplava ili pada temperature. Srećom, u samo nekoliko godina ima ih opet na hiljade.

Offline Darkestrah

• Štukolovac
  • agent orange
« Odgovori #35 u: Travanj 17, 2015, 10:34:26 prijepodne »
Danas je idealan dan za lovit soma na stajacoj vodi!
I love the smell of napalm in the morning. Smelled like...victory.

Offline kawasaki

• Alas
« Odgovori #36 u: Travanj 17, 2015, 20:38:16 poslijepodne »
i jucer je bio..palo je dosta soma na Boroviku proslu noc  :ok: :takoje:

Brzi od Bolena.

Offline grgech

• Smudjolovac
    • zrd
  • Dob: 48
« Odgovori #37 u: Travanj 17, 2015, 20:44:18 poslijepodne »
3 cm keder je prošlogodišnja mladj.

Knjige kažu da se keder razmnožava:

Mresti se u maju i junu, u plitkoj vodi, u pesku, u vodenoj travi i njenom korenju, kada voda dostigne 14ºC. Lepljiva jaja se pričvršćuju za kamenje i druge predmete u vodi. Plodnost je od 3 000 do 10500 jaja. Dve do tri nedelje nakon polaganja jaja izležu se mladi. I oni će se mrestiti na mrestilištima dve do tri godine kasnije. Uklija polagano raste. U prvoj je godini retko veća od 3 cm. Njena se populacija, često po nekoliko sezona, smanjuje, bilo zbog hroničnog zagadjivanja, bilo zbog lošeg mresta usled poplava ili pada temperature. Srećom, u samo nekoliko godina ima ih opet na hiljade.

teško, mlađ kedera brže raste, nema šanse da je tako mali preživio zimu

Ukljeva – Beovica – Bjelica – Bjelka – Klija – Laubica – Keder – Zelenika – Kaugler – Pliska – Plaštica – Kolašica

Beovica naseljava gotovo sve vode Evrope, sem onih u Skandinaviji, Irskoj i Škotskoj. Fina krljušt beovice u sebi ima kristal guanin koji po svojoj strukturi liči na biser, pa se u srednjem vijeku koristila za izradu vještačkih bisera. Van vode njena srebrno-plava boja je vrlo upadljiva, ali joj baš ona pri površini pomaže da se sakrije od potencijalnih grabljivica utapajući se u metalno plavu boju neba. Uglavnom bira sporotekuće i nepokretne vode. Njen usni otvor okrenut je ka gore što govori da se hrani sa površine vode insektima i larvama, pa iz toga proizilazi da naseljava upravo taj sloj vode. Obično formira velika jata sa bodorkama i klenićima nadomešćujući svoju veličinu veličinom jata. U vodama bez predatora dešava se da se prenamnoži. Zimi se povlači u dublje zone vode. Mrijesti se od aprila do početka jula, kada polno zrele jedinke (stare 1 do 3 godine) traže vode blizu obala bez imalo riječnih strujanja. Jedna ženka može položiti 5.000 do 8.000 komada žutih jajašaca na bilje i kamenje.Mlađ se izvaljuje nakon nedjelju dana. Za samo godinu dana ribice porastu do 10 cm, što čini polovinu ukupnog rasta za cio život, koji obično ne prelazi 6 godina. Beovica je izuzetno važna karika u lancu ishrane riba grabljivica i vodenih ptica.

Offline YUGO BOSS

• Štukolovac
« Odgovori #38 u: Travanj 17, 2015, 21:33:23 poslijepodne »
Ne znam siguran sam da sam video belice ali i neke druge(ali ne znam sta je  :stripii:)
Uglavnom poceo sam juce i danas vec se nerviram sto nista ne kuzim
Vec dva dana bacam po 5 h na raznim mestima gde mislim da ce ga biti ali konkretno nista nisam ni video ni cuo
Glavinjara 15-ak grama od voblera MD pitch,bombic,stinger,bagley kruskica 5 cm ,ssr 7,monarh angel
Razmisljao sam izmedju kruskica i minnow oblika jedino od minnow sto iole moze da se baca su thril i CD rapala ali nekako idem na tu jacu vibru(mozda gresim?)
Trazim ga u pojasima trske ali kedere vidjam svugde po plicaku(te male),konkretno nesto vece osim cverglana jos nisam video
Znaci vise ne znam sta da radim,ali moracu da ostanem uporan iako mislim da je velika sansa da ga necu dobiti :)

Offline kawasaki

• Alas
« Odgovori #39 u: Travanj 18, 2015, 13:10:47 poslijepodne »
evo ga jedan danasnji od kolege na MD mobya  :ok:

Brzi od Bolena.

Offline crni74

• Štukolovac
  • Dob: 43
« Odgovori #40 u: Studeni 20, 2022, 22:53:57 poslijepodne »
Danas ganjal zubatog, a izganjal brkatog.