Autor Tema: Kako sa somom na suvo- prihvatanje  (Posjeta: 1687 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Online SMT

• Alas
  • Dob: 42
Kako sa somom na suvo- prihvatanje
« u: Veljača 21, 2019, 13:14:58 poslijepodne »
Kada nam “ napuni gaće”, dobro protrese i kad nas to malo otpusti, imamo još problem prihvatanja ribe tj soma...

Imamo kuke, meredove, gripove, rukavice, ne znam šta još... Ja od gore navedenog imam samo kuku koja nikad nije pri ruci... Nije iz razloga, sto ne volim da je koristim, samo kad moram... A nekada moram i bas mi je posle toga nepotpun osecaj, nisam zadovoljan...

Ako razmišljamo da će som završiti u vrucem ulju, onda je verovatno svejedno kako ga prihvatamo :takoje:... Ako razmišljamo, neozbiljno, sportski, mangupski, adrenalinski i na način da ovom predatoru pruzimo fer borbu do kraja, prihvatamo ga rukom...

Ovakav način prihvatanja nosi svoje rizike... Recimo da posle palcem ne možemo držati olovku, kašiku, kad idemo pišati imamo problem, zglobovi malo prodihtuju i tako :stripii:...

Soma prihvatamo rukom, a da smo ga pre toga propisno izmorili... Preskocicu deo kada smo ga odigli sa dna i dovukli do čamca.  Ja počinjem da razmišljam o prihvatanju ribe u momentu kada se na površini pojave mehurići... Nije pravilo ali u velikom procentu situacija umoran je i moj je... Sledi još malo navigacije do ruke, ubod palcem u donju vilicu i možda još malo somovskog grčenja... Neko za ovaj poduhvat koristi rukavice( zidarske, mesarske, za domaćinstvo)... Sledi uvlačenje u čamac...

Sa manjim primercima sam imao više problema, zbog mojih gresaka... Potcenim ih, ne umorim dobro, pa “ozive” kad ne treba... Kad bodemo palac u donju vilicu, obavezno obratiti paznju gde je udica, na usni, duboko u čeljustima, može doći do ozbiljnih problema... Ako neće da zine, jedna dve “cuške” po glavi rešavaju stvar, provereno... Ujedno možemo utvrditi reakciju na “ćušku” da li će se eventualno još opirati... Iskustveno se može videti na oko da je gotov, eventualno neki pokret glavom još napravi, klasični begovi su redji, sve ovo naravno ako negde nismo izgresili... Kod vecih primeraka kada stavimo palac jedne ruke u usta, ostavljamo štap, pridodajemo palac druge ruke, da bi ribu uvukli u čamac... Da napomenem da neko stavlja i 4 prsta u donju vilicu, a palac ispod brade, pa pridodaje drugu ruku isto tako... Ja sam navikao imati oderane palčeve, pa mi tako lakše :stripii:... Treba ozbiljno razmisliti o rukavici...

Kada se svi koraci ispoštuju kako treba, zna da izadje kao beba... A neki od kontre, pa na dalje odluče da se samo oni pitaju  :stripii: ali to nije tema...

Treba probati sa manjim primercima, pa posle proceniti koliko smo vešti i koliko još trenirati...

Sportski je skroz...

Podelite vi svoja iskustva, kako/sa čim...

Bistro...

BRZO i BEZ VEZE

Offline mossi

• Moderator
    • Pecanje, druženje, plovidba
Odg: Kako sa somom na suvo- prihvatanje
« Odgovori #1 u: Veljača 21, 2019, 15:15:23 poslijepodne »
Pa ja se trudim da što manje prstiju ide u usta Somu. Znači palac unutra ostali pod bradu. Koristim rukavice ako ciljano idem na soma. Meredov ako ga pecam stacionarno. Kuku imam i koristim je ako sam nesiguran u sebe tj puna usta trokrakih.. tada bodem kuku ispod čeljusti. Jednom sam krupnog smudja klepio za leđa i to je prva i poslednja riba koja je na takav (ružan) način izvađena.

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk

Čovek se rodi kao genije, a umire kao idiot - punog podruma pecaroške opreme.

Offline maverick

• Administrator
« Odgovori #2 u: Veljača 21, 2019, 15:17:44 poslijepodne »
Kuka u čamcu...ali ispod kreveta...meredov u čamcu...i do jednog i do drugog treba dosta vremena...rukavica je blizu ali nikad se ne sjetim...prosle godine sam izgubio iz ruke ribu od desetak kg...taman se trzne kad sam poceo vuci ga van...sreca pa sam rolu prije toga odklopio...Kod mene tu nema fer i frajerisanja...jednostavno lijenost  :stripii:
Život se ne mjeri brojem udisaja koje napravimo, nego trenucima koji nam oduzmu dah"

Online SMT

• Alas
« Odgovori #3 u: Veljača 21, 2019, 15:30:23 poslijepodne »
Pošteno, nema umiranja u lepoti... :stripii: :stripii: :stripii:
BRZO i BEZ VEZE

Offline majstor

• Alas
  • Dob: 55
« Odgovori #4 u: Veljača 21, 2019, 15:49:46 poslijepodne »
Kod nas ih nema puno  :sha: velikih, ali svake godine kažem - ove ću ih godine loviti voblerom. Kad dođe taj period nađem sto razloga da ne sjedim u čamcu, a volio bih uloviti malo večeg soma na varalicu.  :baba:

Offline feco

• Somolovac
  • Dob: 56
« Odgovori #5 u: Veljača 21, 2019, 16:13:54 poslijepodne »
Sve somove u životu prihvatio u meredov.....najveći bio 24 kg........ako se ikad pojavi veći razmotrit ćemo situaciju. Kuka ne dolazi u obzir.....nekako mi je to bljak.  :hi:
BRZO I BEZ VEZE

Offline Luckycarp

• Babuškar
  • **
  • Svaka riba vrijedi
  • Dob: 37
« Odgovori #6 u: Veljača 21, 2019, 21:47:22 poslijepodne »
Uvijek rukom, nekad imam rukavicu spremnu nekada ne.
Naravno, som mora biti umoren i prije prihvata ga kucnem po glavi pa neka još malo ludira. Kad se smiri, lagano ga primam.

Get allways a Lucky-carp

Online somborski lala

• Kederaš
  • *
« Odgovori #7 u: Veljača 21, 2019, 22:59:41 poslijepodne »
Najbolji prihvat je kukom za alku dok je som na udici. :stripii: :stripii: :rofl2:

Offline majstor

• Alas
« Odgovori #8 u: Veljača 22, 2019, 08:19:35 prijepodne »
I onda priča - bio je 10, ma 20, ma 50 kg.  :stripii: :stripii:

Offline DIDAPATAK

• Somolovac
  • Dob: - 54god.
« Odgovori #9 u: Veljača 22, 2019, 10:22:47 prijepodne »

.prije 30-tak godina(nekako u ovo doba godine) dovezu mi pajtu sa luxiranim/iščašenim ramenom..malo je pod adrenalinom i onda uobičajenim dopingom  :flasica:
..vratim to na mjesto i slušam priču..
..tražio smuđa i udari baja...sam na Dravi..pribor lagan...
..nakon nekog vremena(par sati) ga izmori i polako navuče u plićak u limanu..i pomisli - to je to..
..ali som(uredno izmjereno 33kg) i nije baš tako mislio pa kad je osjetio palac u ladici počeo kirbaj  :stripii:
..rezultat..iščašeno i namješteno rame( i 2mj. oporavka)..ekipa(Valpovačka) se povaljala od smjeha a poslije ubila od perkelta..
..ja i dalje imam Perekov meredov za ukras i veliko granje...sve vadim prstima(moj najveći som 13,5kg) i ..guštam u babuškama  :uf: :stripii:
.. :baba:

Offline mossi

• Moderator
    • Pecanje, druženje, plovidba
« Odgovori #10 u: Veljača 22, 2019, 10:47:49 prijepodne »
Najbolji prihvat je kukom za alku dok je som na udici. :stripii: :stripii: :rofl2:

Aj ti pogodi kopču sa 2 metra!  :uf:
Osim toga, to je bio tvoj som..  :rofl2: :stripii:

p.s.
Ova priča samo potvrdjuje da sam ga hteo ubisti pod bradu.. hebiga
Čovek se rodi kao genije, a umire kao idiot - punog podruma pecaroške opreme.

Offline majstor

• Alas
« Odgovori #11 u: Veljača 22, 2019, 10:53:14 prijepodne »
Ako sam dobro shvatio, kukom za alku je Mossijev sistem? Dooooobar.  :stripii: :stripii:

Online Ervin

• Smudjolovac
« Odgovori #12 u: Veljača 22, 2019, 11:17:31 prijepodne »
Meni su zidarske rukavice uvek pri ruci u čamcu. Pomogle par puta...

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka

Offline pajdo77

• Alas
  • ŠAPTAČ SMUĐEVIMA
  • Dob: 50
« Odgovori #13 u: Veljača 22, 2019, 11:33:26 prijepodne »
Meni u camcu uvjek par kuhinjskih krpa....da zatvorim sve rupe na kojima mi camac curi

Poslano sa mog ASUS_Z00ED koristeći Tapatalk

Online SMT

• Alas
« Odgovori #14 u: Veljača 22, 2019, 11:40:02 prijepodne »

:stripii: :stripii: :stripii:

Kako se bliži prolece, pocinjes da blistaš ponovo... Već sam se bio uplašio šta se dešava sa tobom... Ubila te ova zima :stripii:
BRZO i BEZ VEZE