Autor Tema: Sanacioni izlov  (Posjeta: 299 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ervin

• Smudjolovac
Sanacioni izlov
« u: Travanj 01, 2019, 21:16:49 poslijepodne »
U poslednjih dve godine imam zadovoljstvo da vodim jedan od značajnijih projekata u mom gradu, a posebno mi je drago što, između ostalog, obuhvata i priču o ribama.
Posle dugih priprema dočekali smo i konkretan početak projekta, što je upravo priča o ribama, odnosno sanacioni izlov srebrnog karasa/babuške. Verujem da će vam biti zanimljivo da bacite pogled na izveštaj. Ovo je jedan od lokalnih sajtova koji ubedljivo najbolje izveštava o svemu što se do sada događalo u vezi našeg jezera:

https://www.subotica.info/2019/03/29/u-toku-kampanja-selektivnog-izlova-na-jezeru-palic

Offline maverick

• Administrator
Odg: Sanacioni izlov
« Odgovori #1 u: Travanj 01, 2019, 21:34:44 poslijepodne »
Sta ste nasli od kapitalnijih primjeraka riba koje su vracene
Život se ne mjeri brojem udisaja koje napravimo, nego trenucima koji nam oduzmu dah"

Offline Ervin

• Smudjolovac
« Odgovori #2 u: Travanj 01, 2019, 21:53:27 poslijepodne »
Realno, onoga što mi koji lovimo na velikim rekama nekako smatramo kapitalnim, ništa! Mada, s obzirom da je jezero već decenijama jako loše za ribolov i ovo što se nalazi u vrškama jako raduje. Uhvatili smo nekoliko štuka od 3-4 kg, somova između 5 i 10 kg i više desetina smuđeva od 4-5 kg.

Veoma me raduje što je populacija smuđa u ozbiljnom porastu i ima puno polno zrelih komada. Još važnije je što ima više raznih generacija, srazmerno zastupljenih. Znači mresti se redovno...

U svakoj vrški, glavni ulov je babuška, a od autohtonih riba jedino je smuđ zastupljen u značajnom broju i to između 10 i 20% ukupne mase. U odnosu na pilot projekat koji je rađen 2016. godine, vidi se da je smuđ baš lepo napredovao.

Sada će glavni izazov biti kako sačuvati smuđa!!! :veryangry:

Offline Ervin

• Smudjolovac
« Odgovori #3 u: Travanj 06, 2019, 21:13:13 poslijepodne »
Danas sam malo radio sa ribarima, odnosno ja sam vozio čamac, a oni su radili ostalo. Čamac je baš ozbiljna sprava. Aluminijum 650 cm, širine 175 cm preko svega, visina strane 57 cm, debljina zida 4 mm, težina cca. 650 kg. Duplo dno, dva boksa za akumulator, rezervoar i još ponešto, upravljačka konzola... Proizveden u Nemačkoj, firma Vollmuth Gmbh.
Isprobao sam ga sam, bez opreme, ide kao lud sa Hondom 50 KS. Merio sam brzinu sa GPS aplikacijom na telefonu i išao je 52 km/h. Nas četvorica u čamcu + najmanje 200 kg opreme, full gas 40 km/h. Baš sam se iznenadio koliko je dobro odrađena dereglija...