Autor Tema: Kretanje šarana u jesen i zimu  (Posjeta: 1183 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bonus

• Kederaš
  • *
  • Dob: 35
Kretanje šarana u jesen i zimu
« u: Listopad 21, 2019, 15:47:45 poslijepodne »
Pecao bi divljeg sarana na rijeci.
Što se tiče nekog znanja na naslov iz teme nemam, osim da se kreće ograničeno  ;D
Pitanje bi išlo da li uopće izlazi iz krša kada je voda hladnija?
Pitam iz razloga jer bi ga pokušao dobiti laganim priborom, pa je krš isključen..ideja je
prihranjivanje nekog plićeg mirnijeg dijela na dovoljnoj udaljenosti od krša...

Offline maverick

• Administrator
Odg: Kretanje šarana u jesen i zimu
« Odgovori #1 u: Listopad 21, 2019, 19:26:07 poslijepodne »
A valjda svatko tko  je ulovio bar jednog na otvorenoj vodi ima po neku teoriju o tome...tako da tesko ces moci izdvojiti sto je pametno i da ti svatko da neki savjet...Ako je Drava u pitanju...mogu sigurno reci da se krece...jeseni itekako mada i zimi dosta često izadje na pijesak...Zasto ne znam...dogodi se da ga zagrebemo kad lovimo smuđa....e sad da li je ulovljiv u tim uvjetima...ne znam...da li bi uzeo kukuruz na udici u vodi od 7-8 stupnjeva ne znam...ali da se krece ...to sto posto...
Što se tiče Dunava poznam par ozbiljnih zimskih pecaroša šarana...sjede u panjevima i pecaju.....i love...ne svakodnevno ali love ciljano i imaju konstantne ulove....
Što se tiče pribora....ne znam sta je lagan pribor za tebe....za koju stotinu kuna mozes kupiti dva ozbiljna stapa za pecanje u panjevima  pa se ne sekiraš previše  :ok:
Život se ne mjeri brojem udisaja koje napravimo, nego trenucima koji nam oduzmu dah"

Offline dravski pecaros

• Alas
« Odgovori #2 u: Listopad 21, 2019, 20:42:28 poslijepodne »
u 9 i 10 mjesecu šaran yse najviše kreče i jede to ti je dovoljno ..nikako lagan pribor sad je šaran najborbeniji i tu nema kalkulacija...druga stvar je kada temperatura padne ujtro u - dnevna do 5-6   :occasion14:

Offline bonus

• Kederaš
  • *
  • Dob: 35
« Odgovori #3 u: Listopad 22, 2019, 11:59:35 prijepodne »
Nije da nemam neke štapove koji bi se mogli iskoristiti za lov u kršu, ali me ne pali taj način...
Da me ne shvati tko krivo, poštujem ovo jer je to vjerojatno i najizgledniji način za izvući šarana na rijeci i svatko normalan bi pecao tako, ali ajmo reć da mi nije bitno hoću li upecati ribu ili ne :toothy9: odnosno ako upecam super, ako ne opet dobro!  :takoje:

Idem s jednim štapom na vodu ili jedan feeder ili jedan varaličarac..i ovo ne mijenjam jer najviše guštam na ovaj način..
Znači peca se feederom 120g / osnovni 0.2 (0.22 max)...iz čamca... ima tu snage za ozbiljnije ribe jedino treba čistine...ugl, da ne idem previše off topic...ovo što ste napisali mav, dravski, za kretanje, temp, pijesak...mi puno znači i daje nadu, ono, da se ne osjecam kao da pecam u kadi..  :occasion14:

Znači pecanje šarana na sprudu feederom dovoljno blizu krša da šaran dođe i dovoljno daleko da ne odvuče u krš  :stripii:
Javim rezultate kad uhvatim vremena za ovo!

Offline Jožef1

• Alas
« Odgovori #4 u: Listopad 22, 2019, 12:18:43 poslijepodne »
Nema ljepše pecanje šarana no na feeder. Ja isto prakticiram feeder od 120g ali mi je silk debljine 0,25-0,28 čak, jer šarana na Tikvešu očekujem u kršu, potonulo drvo itd. Sada još uzimaju kukuruz, peleta, ali čim se temperatura spusti na nekih 10-15 stupnjeva, višei upecam na kišnu glistu.
život ti ovisi od udice- izbjegni to zlo....

Offline TopMix

• Somolovac
  • Dob: 61
« Odgovori #5 u: Listopad 23, 2019, 20:32:30 poslijepodne »
Kao što reče  :red_indian:, šaran se ciljno može pecati i zimi, pa i ispod 8 stepeni. Kreće se i van krša i jede, ali umereno i usporeno, a prilikom borbe takođe je usporen i lakše ga je savladati kad je voda hladnija. To znači da možeš da ga pecaš i bliže kršu.
Kao i uvek, presudno je naći neku njegovu liniju kretanja i možeš se nadati ulovu. Ako voda nije baš ispod 3-4 stepena, a okrene neki jugo, to može biti dobitna kombinacija. Prihranu svedi na minimum, tek toliko da ga "ubediš" da uzme zalogaj nečeg što bi moglo biti ukusna hrana...

Offline Jožef1

• Alas
« Odgovori #6 u: Listopad 24, 2019, 06:14:42 prijepodne »
Tijekom godine, naročito u jesen ili u kasnu jesen prihranjivali smo ciljano par mjesta. Upravo na takvim mjestima smo znali upecati "Božićnog "šarana, uvjet da se nije zaledilo.  :hi:

Offline majstor

• Alas
  • Dob: 55
« Odgovori #7 u: Listopad 24, 2019, 09:04:08 prijepodne »
Možda grešim, ali vidim po komentarima da puno ljudi nije ulovilo šarana na otvorenoj vodi. Nakon silovitog griza, trčim prema štapu. Peen carp master rola se puši kao da gori, bojim se primiti za nju. Odmata stotinjak metara flaksa u nekoliko sekundi a rola zategnuta na granicu pucanja. Drugi je scenarij da kad osjeti da je uhvaćen, uglavnom manji od 10 kg.,  silovito kreće prema obali i ulazi u zadjeve jedan za drugim i na kraju se zamota u granje iz kojeg ga je nemoguće izvaditi. Govorim o šaranu, ne kederima od 2-3 kg. Štapovi su 3,25 ili 3,5 libri, najlon 0,40 sa predvezom 0,35. To je moje iskustvo. Na Dravi tanki najloni i slabi štapovi ne dolaze u obzir. Ove sam godine imao dva koje nisam imao šanse ni zaustaviti ni uloviti.  :takoje:
Vrijeme je idealno za ulov šarana, čak i pokoji amur zagrize. Grizovi su ili ujutro ili u prvi sumrak. Sada su u naponu snage. Poseban je borac ljuskavi šaran. Na forumu su uglavnom ljudi koji varaličare, a nadam se da će se samnom složiti No, Popaj, Dravski i svi koji su ulovili velike šarane na otvorenoj vodi, posebno na Dravi i Dunavu. Ulov je moguć i zimi. Treba biti jako strpljiv - grizovi i ulovi nisu česti. Ako nisam u pravu - ispravite me.  :uf: :wave:

Offline Jožef1

• Alas
« Odgovori #8 u: Listopad 24, 2019, 10:39:42 prijepodne »
Slažem se s stobom  :icon_thumright: Na otvorenoj vodi, Dunav, Drava, ništa ispod 0,40 i to kvalitetan silk a rola 55 -60. Ovisno gdje se peca može i feeder ali minimum 3,60m i 150gr. A ovi manji kako si i napisao prave veći rusvaj nego oni preko 10kg  :takoje: A amur je priča za sebe. Par puta sam se osramotio sa amurom, uvjeren si - imaš ga sada će u meredov, mala ne pažnja kada trgne puca i silk od 0,40mm.  :hi:

Offline majstor

• Alas
  • Dob: 55
« Odgovori #9 u: Listopad 24, 2019, 11:51:30 prijepodne »
Prije par godina je jedan amur od 30 kg. mislio da ga nitko ne može izvuči. Zeznuo se. Našao sam u ustima komad flaksa i koleginu udicu.  :eek:

Offline No

• Alas
  • Dob: 54
« Odgovori #10 u: Listopad 24, 2019, 12:15:02 poslijepodne »
Zimi se ne kreću puno pa ih treba naći a kad ih se nađe može ih se loviti i u seriji  čak nekad uspiješnije nego ljeti.
U zimi me šaran uopće ne zanima jer je zabava na drugoj adresi tj. kod smuđa.
Polako i bez veze

Offline Mornar Popaj

• Somolovac
  • Šaran, štuka, linjak, som, biće čorba kao grom
« Odgovori #11 u: Siječanj 31, 2020, 20:08:41 poslijepodne »
Ljeto i jesen 0,45 mm
Zima i rano oroljeće može 0,35 mm

Sent from my iPhone using Tapatalk
Život je cesta pa biraj gdje ćeš. Al' zalud grabiš i zalud stječeš, kad tamo gore ništa od toga ponijet' nećeš.