Autor Tema: Opravdanost sonara u ribolovu  (Posjeta: 4587 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mlb

• Alas
  • Mene moja riba čeka!!
  • Dob: 34
Opravdanost sonara u ribolovu
« u: Siječanj 18, 2016, 13:48:23 poslijepodne »
U toj pustinji se lijepo vide poredani smuderoni...  :stripii: jedan pored drugoga :hi:
. To u većini slučajeva baš i ne budu smuđevi! Da bi bio sigurniji markiraš ih i pređeš downscanom  i broadbandom iznad pa su ti neke stvari jasnije!

Online maverick

• Administrator
  • ALU BEL YAMAHA HETL 40-60
Odg: Odg: Lowrance HDS 7 GEN 2 Touch
« Odgovori #1 u: Siječanj 18, 2016, 14:16:47 poslijepodne »
Pa bas i ne...ovisno o dobu godine i polozaju ribe u odnosu na anfal mozes sa 99 posto reci da su smudjevi. Vecinom sve sto lovim su nadjenji sonarom. Ali meni je sonar nesto sto potvrdi ono sto znam o Dravi...pozicije koje bi trebale nositi ribu pregledam cisto da ne zastajem bez veze i da odredim smudjev polozaj s obzirom na udaljenost od obale. Isto tako neki sprud uvijek daje smudja kad je u blizini bijela a neki bez obzira na dobru konfiguraciju i protok te prisutnost bijele rijetko nosi i ozbiljnju grabljivicu
Život se ne mjeri brojem udisaja koje napravimo, nego trenucima koji nam oduzmu dah"

Offline baka

• Somolovac
  • Dob: 51
« Odgovori #2 u: Siječanj 18, 2016, 14:18:40 poslijepodne »
Gledam i ne mogu vjerovati kud' ovo sve ide!
I najjača stvar kad poslije toliko gledanja, vozikanja i fantaziranja, sjedneš bez-veze na mjesto gdje ti sonar nije pokazao nijednu ribu i ono krene smuđ za smuđem  :takoje:. Tko ne vjeruje, i ne mora, ali tako je.
Pecanje je bolest, ali pomaže kod drugih bolesti!

Online maverick

• Administrator
« Odgovori #3 u: Siječanj 18, 2016, 14:29:16 poslijepodne »
Da..to je ono sto nosi najvise adrenalina...ja sonar ni nemam na camcu vec ga ponekad ponesem...Riba ima neku sablonu i dovoljno je malo pogledati vodu da ocjenis gdje bi trebao biti. Ovaj niski vodostaj je bio idealan za citanje vode ili kako vec to nazivaju.
Život se ne mjeri brojem udisaja koje napravimo, nego trenucima koji nam oduzmu dah"

Offline Kugla

• Alas
« Odgovori #4 u: Siječanj 18, 2016, 14:33:31 poslijepodne »
Još samo da mi šapneš gdje je taj potopljeni čikl  :ok:
"Živi kako možeš, kad ne možeš onako kako hoćeš."
www.lureti.hr
www.facebook.com/edukacije.lureti
www.facebook.com/lureti

Offline baka

• Somolovac
« Odgovori #5 u: Siječanj 18, 2016, 14:45:12 poslijepodne »
Pa Kugla, najjednostavnije daš si malo truda i napraviš si mjesto. Ne moraš potopiti čikl, možeš što god hoćeš, auto, štednjak, par kamenja, deblo usidriš i napraviš si svoje mjesto. I onda se i bez sonara sprdaš sa svima, osim ako im nećeš točno objasniti kako da sjednu na to tvoje mjesto. Onda si moraš praviti novo.

Offline Kugla

• Alas
« Odgovori #6 u: Siječanj 18, 2016, 14:49:29 poslijepodne »
Baka već smo radili neka mala mjesta, ali trenutno limitiran samo sa obale, nadam se ne zadugo.
A nisam mislio da susjed kaže u metar točnu lokaciju, više me zanimalo nešto drugo, nemam sonar i ne znam kako to sve čitati sa ekrana, nego koliko vidim više od 6 metara dubina, sve pijesak, a čikl potopljen pa si ne mogu skontati sliku u glavi gdje bi to moglo biti tu na našim terenima
www.lureti.hr
www.facebook.com/lureti

Offline baka

• Somolovac
« Odgovori #7 u: Siječanj 18, 2016, 14:51:36 poslijepodne »
Uf, dobro je, već sam mislio da ćeš se opet naljutiti! :stripii:

Offline Kugla

• Alas
« Odgovori #8 u: Siječanj 18, 2016, 14:53:53 poslijepodne »
Ma šta bi se ljutio, nisam ni onomad na što misliš, možda samo krivo protumačeno nešto napisano, jer pisati i razgovarati uživo je nešto drugo.
Sad dok je bila ovako niska moglo se nekih mjesta sa obale malo srediti, jedino ne znam koliko je to dugoročno jer voda sve brzo promjeni
www.lureti.hr
www.facebook.com/lureti

Online maverick

• Administrator
« Odgovori #9 u: Siječanj 18, 2016, 15:02:41 poslijepodne »
Jedino meni zanimljivo kad se igram sa sonarom je migracija ribe...gdje i kad zavrsi u vecim skupinama i sta je natera u takve migracije. Mahom lovim na dravi gdje ribe ima puno puno manje nego na dunavu pa se vjestina i marljivost moraju staviti ispred i pribora i pratece opreme poput sonara

Offline Kugla

• Alas
« Odgovori #10 u: Siječanj 18, 2016, 15:37:45 poslijepodne »
Eh susjed kad bi znali što ga tjera svakodnevno na neka druga mjesta, zašto kada i kako, bilo bi lakše i loviti, sonar tu opet neće pomoći, on će opet samo pronaći ribu, ali zašto je ona baš u tom trenutku na tom mjestu to sonar neće otkriti.
Jel ti to fotka od ovih dana, ja samo pokušavm skužiti gdje je to, da me ne shvatiš krivo, ne zanima me točna lokacija, niti imam mogućnosti na tu lokaciju ići, već gdje je to takvo dno i ta dubina na Dravi ono okvirno Žuto Brdo? i taj teren gore?
www.lureti.hr
www.facebook.com/lureti

Offline mlb

• Alas
  • Mene moja riba čeka!!
« Odgovori #11 u: Siječanj 18, 2016, 16:58:33 poslijepodne »
Moja zapažanja takvih pojava su od zadnjih tri mjeseca na dunavu! Bijela riba se u jednom djelu dana spusti na dno i to točno na mjesta i u položaj gdje bi sa sigurnošću rekao da je smuđ ali sam se veći broj puta uvjerio u suprotno! Smuđa sam tada nalazio baš na "ravnom terenu" uz rub jata te bjele ribe(naravno na dunavu su ta jata ipak puno veća) koja je bila poredana kao na tvojoj slici! Kako sam dolazio do toga saznanja o tom ćemo  :red_indian: jednom prilikom kad se nađemo u čamcu! Imao sam sličan slučaj nedavno kad sam išao na tvoje terene na jednom sprudu (zavoj prije "Zrinkovog spruda") potvrditi svoju neku teoriju ! Slika skoro identična tvojoj , označim , nađem , prođem vertikalom i potkačim bjelu ribu!  Opet ne kažem da je to pravilo nego ima dosta dosta faktora koji se moraju potrefiti da bi ti sa sigurnošću rekao "to je smuđ"!!

Offline mlb

• Alas
  • Mene moja riba čeka!!
« Odgovori #12 u: Siječanj 18, 2016, 17:15:14 poslijepodne »
Da..to je ono sto nosi najvise adrenalina...ja sonar ni nemam na camcu vec ga ponekad ponesem...Riba ima neku sablonu i dovoljno je malo pogledati vodu da ocjenis gdje bi trebao biti. Ovaj niski vodostaj je bio idealan za citanje vode ili kako vec to nazivaju.

Taj niski vodostaj je po meni teži za skeniranje , što zbog kuta sonde , što zbog toga što se bijela riba koje je većinu vremena u nekom međusloju nema kuda dići pa leži vrlo blizu ili na samom dnu! Pa evo i tu primjera (zrinko će se možda setiti ) baš na dravi i na tvom terenu prođem iznad zrinka i na SS-u vidim poredanu ribu kako čeka iza jedne "prirodne prepreke"(garant smuđ) označim ju i prođem točno iznad nje a na down scanu vidim doslovce lopte na nekih 20-40 cm od dna! Jednostavno kut  SS-a jako zna prevariti u odnosu na downscan ili broadband! Nije mi ni to bilo dosta da se uvjerim da to nije smuđe dok nisam nakon trećeg zabaca udario u neku "kladu " koja je krenula u stranu i ostavila mi jednu krasnu ljusku na vrhu jig udice!  :hi:

Online maverick

• Administrator
« Odgovori #13 u: Siječanj 18, 2016, 17:45:06 poslijepodne »
Zato sto je to tebi relativno novi teren...ovi domaci znaju di je smudj u takvom okruzenju  :stripii:

Offline mlb

• Alas
  • Mene moja riba čeka!!
« Odgovori #14 u: Siječanj 18, 2016, 19:34:49 poslijepodne »
Ne sumnjam ja u vas!  :icon_thumright: